Zdravá výživa

zdrava_vyziva„Zdravá výživa“. Tento pojem si každý vysvetľuje inak. My si pod ním predstavujeme správne stravovanie, pravidelnú aktivitu a cvičenie. Zdravá výživa rozhodne pomáha zdraviu človeka ako po fyzickej stránke, tak aj po psychickej stránke. Zároveň si myslíme, že ľudia, ktorí zdravo žijú, nepodliehajú stresu a lepšie zvládajú náročné situácie v pracovnom aj osobnom živote.
Ľudia ale zdravej výžive nevenujú dostatok pozornosti a niektorí ju aj zanedbávajú. Život dnešných ľudí je príliš uponáhľaný a veľa ľudí sa vyhovára na nedostatok času a financií. Zdravo jesť však neznamená kupovať iba predražené potraviny z BIO obchodov, ale zmenu myslenia v zložení stravy, využitia voľného času a zmenu návykov. Zdravo jesť znamená obmedziť v strave nasýtené mastné kyseliny, nezdravé cukry a favorizovať jedlá s väčším obsahom bielkovín a sacharidov.
Aj preto sme sa v škole učili, prečo je nevyhnutné žiť zdravo. Na hodinách biológie, matematiky, výtvarnej výchovy, angličtiny a chémie sme vypracovávali projekt JEDLO, kde sme sa stretli s vecami z oblasti stravovania a zdravej výživy. Na biológií sme na základe získaných vedomostí o bielkovinách, tukoch, cukroch a ich skladbe v zdravej strave zostavovali svoj vlastný zdravý jedálny lístok pre jeden pracovný týždeň. Na matematike sme potom počítali energetickú hodnotu konkrétnych jedál. Zamerali sme sa aj na výdaj energie rôznymi športmi. Na chémií sme testovali, či naše potraviny obsahujú škrob. Na hodine angličtiny sme jedálny lístok preložili a na výtvarnej výchove sme spracovali záverečný poster. Takto sme sa dozvedeli, ktoré potraviny nám škodia alebo naopak dodávajú energiu. Bolo to pre nás oveľa zaujímavejšie skúmať tieto veci pomocou pokusov ako by sme si mali o tom prečítať alebo niekoho počúvať ako nám to vysvetľuje. Vďaka tomuto projektu sme si uvedomili, že zdravé stravovanie je v našom živote VEĽMI dôležité . Ďakujeme

T.Kučera, F.Slabý, R.Liščák, E.Luptáková (žiaci 7.A)
Základná škola Námestie mladosti 1, Žilina


Uverejnené v Články, Top
Najnovšie články
Voľné miesta a výberové konania