V priebehu júlových dní som využila príležitosť overiť si a skvalitniť úroveň jazykových schopností anglického jazyka na študijnom pobyte zastrešenom projektom Erasmus +. Kurz určený pedagógom predprimárneho vzdelávania sa vyznačoval vysokou úrovňou výučbového programu. Precízne pripravené hodiny lektora Jeremy Taylora, jeho profesionalita, charizma a interaktívna koncepcia vyučovania spravili z kurzu nevšedný zážitok s množstvom rôznorodých aktivít a nápadov pre vytvorenie pozitívnej medzinárodnej atmosféry v triede. Spoločnosť skupiny pedagógov z rozličných kútov Európy (od Litvy, Slovenskej a Českej republiky, cez Taliansko, Francúzsko až po Španielsko) vytvorila jedinečnú možnosť 2 týždne komunikovať v anglickom jazyku, rozšíriť si slovnú zásobu, nadobudnúť informácie o zahraničných predškolských zariadeniach a taktiež diskutovať na aktuálne a zaujímavé témy.
Náš kurz prebiehal v stredovekom Abbott house, jednej z najstarších a najvýznamnejších budov malebného škótskeho mestečka Dumferline ( v opátstve ktorého sa odohrali niektoré scény Harry Pottera), neďaleko prekrásneho historického Edinbourghu. Ubytovanie mi poskytla príjemná hosťovská rodina v cca 20 minút vzdialenom Carneyhill, odkiaľ som denne autobusom dochádzala do školy. Tieto okolnosti sa stali obrovským prínosom z hľadiska poznania života ľudí a najmä rozvoja konverzačných schopností v bežných situáciách. Už pri prvej jazde ma potešila existencia predajne nám dobre známych automobilov Kia aj prítomnosť bradatého Škóta v kilte ako bežnej súčasti modernej škótskej identity.
Vďaka kvalitnému doplňujúcemu programu oboznamovania sa s reáliami Škótska, jeho históriou, kultúrou a zvykmi, sme mali možnosť navštíviť v tom čase festivalový Edinbourgh, jeho rozľahlý hrad na skale, množstvo múzeí aj najrušnejšiu a najdlhšiu ulicu Royal Mile. Pôsobivá bola exkurzia do historických mestečiek s miniatúrnymi domčekmi Stirling, Culross či najstaršieho univerzitného mesta St. Andrews ( miesta štúdia princa Williama a jeho manželky Kate), známeho profesionálnym hráčom golfu z celého sveta. Zaujímavým protikladom bol moderný Glasgow, najväčšie mesto Škótska a centrum jeho kultúry, so súčasnými až futuristickými budovami múzeí a inštitúcií ( škótska televízia BBC).
Dva týždne strávené v Škótsku v pestrej spoločnosti učiteliek mnohých európskych krajín ma inšpirovali k ďalšiemu štúdiu anglického jazyka a aktívnemu využitiu všetkých nadobudnutých poznatkov pre ich aplikovanie v podmienkach materskej školy s rovnakým elánom, aký bol charakteristický pre lektorov kurzu v Dumferline.
Moje poďakovanie patrí programu Erasmus + a ZŠ s MŠ Školská 49 v Žiline – Závodí, že som sa mohla tohto štúdia zúčastniť.
Ivana Kucháriková, učiteľka MŠ