Angličtina na našej škole trocha inak: lektor z Británie a výučba s digitálnym učivom

Naša základná škola v Žiline – Závodí je jednou z mnohých škôl na Slovensku, ktoré využili možnosť vyučovať anglický jazyk pomocou moderných didaktických materiálov EnglishOne. Ide o kolekciu materiálov, pomocou ktorých je možné angličtinu vyučovaťnaozaj inovatívnym spôsobom.

Dôvod, pre ktorý sa naša škola rozhodla tieto materiály využívať je jednoduchý: okrem ich vysokej kvality umožňujú žiakom sprostredkovať vedomosti tak, že ich učenie naozaj baví. Využívame pri tom totiž aj digitálne učivo. Je interaktívne a prispôsobené veku žiakov vo všetkých ročníkoch. Jeho veľkou prednosťou je aj to, že je nahovorené odborníkmi z Veľkej Británie, takže naši žiaci teraz prostredníctvom tohto digitálneho učiva prichádzajú pravidelne do kontaktu s autentickou angličtinou. Vďaka rôznym animáciám, hrám, pesničkám, či videám sú hodiny angličtiny pestrejšie, a teda pre žiakov omnoho zábavnejšie. Pritom sme nezanevreli ani na doteraz používané učebnice. Veľkou výhodou digitálneho učiva EnglishOne je totiž aj to, že je použiteľné aj ako doplnok k používaným učebniciam.

Vďaka pomerne intenzívnemu využívaniu nových vzdelávacích materiálov EnglishOne sa nám otvorila ďalšia možnosť: získať na hodiny angličtiny lektora z Veľkej Británie. To sme, samozrejme, radi využili, veď takáto možnosť sa nenaskytne každý deň. A tak sme pre žiakov II. B, V. AB a  VII. C. pripravili malé prekvapenie, keď spolu so mnou a u druhákov s kolegyňou Dagmar Surňákovou, vošiel do triedy aj Paul, sympatický lektor, rodák z Walesu. Svojim bezprostredným prejavom si žiakov okamžite získal. Viedol s nimi najskôr živú konverzáciu na rôzne témy, ale počas hodiny stihol prejsť aj gramatickú lekciu.

Pre našich žiakov bola hodina s ním veľkým zážitkom, ale aj veľmi prínosná. Pochopili, aké je pre nich dôležité vedieť sa dorozumieť v anglickom jazyku a že dospieť k potrebnej úrovni vyžaduje veľa úsilia. Na druhej strane, hodina s lektorom bola pre nich aj veľkým povzbudením, keď videli, ako sa dajú v praxi, v diskusii s rodeným Britom využiť vedomosti, ktoré sa doteraz na angličtine stihli naučiť. Bolo to pre nich veľmi motivujúce a za seba by som si želala takýchto hodín čo najviac.

Mgr.Eva Kubová
pedagóg, ZŠ s MŠ Školská ul. 49, Žilina


Uverejnené v Články
Najnovšie články
Voľné miesta a výberové konania